Pärnumaa ekspertgrupp

Eesti Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp valis 2015. aasta parimad

Eesti Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp annab traditsiooniliselt välja kultuuritegija, - sündmuse ning sporditegija ja –sündmuse aastapreemiad.

2015. aasta kultuuritegijateks otsustati valida Helle Kirsi ja Piret Bergmann (Pusa) nende ühiste loominguliste ja väga edukate projektide eest. Mõlemad kuulusid Pärnumaa laulupeo „Imede aias“ kunstilisse toimkonda: Pusa kujundaja ja Helle stsenaariumi ning vahetekstide autorina. Koos andsid Helle ja Pusa välja lõbusate ning värviliste piltidega lastele mõeldud vaimukate luuletustega raamatu „Kirsikivimaja“. Samuti koostöös võideti Eesti lastekirjanduse võistlusel üks peapreemiatest lasteraamatuga „Tähtsad täpid“. 

2015. aasta kultuurisündmuseks otsustati valida Lavassaares toimunud Pärnumaa tantsupidu „Pärnumaa õnnemuster“, mille peakorraldaja oli Pärnumaa Rahvakultuuri Keskselts, kunstiline juht Ulla Helin-Mengel, kunstnik Kadri Rebane ja lavastaja Katrin Nielsen. 

2015. aasta sporditegijaks valiti Pärnu võrkpallitreener Avo Keel, kelle panus Pärnu spordi-, eriti võrkpalliellu on märkimisväärne. Sel aastal võideti koos Pärnu meeskonnaga Eesti meistrivõistlused. 

2015. aasta spordisündmuseks otsustati valida pronksmedali võitmine sõudmise maailmameistrivõistlustel Prantsusmaal. Allar Raja, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä ja Kaspar Taimsoo koos oma treeneri Matti Killinguga on selle sündmuse elluviijad. 

Eesti Kultuurkapitali nõukogu poolt rahastatava Kultuuripärli saajaks otsustasid Pärnumaa ekspertgrupi liikmed valida Toomas Volli, kes tõi sel aastal Pärnusse koorimaailmameistrivõistluste kulddiplomeid nii neidudekooriga Argentum Vox kui ka segakooriga Endla. Samuti oli tema maakonna suurima rahvakultuurisündmuse – Pärnumaa laulupeo „Imede aias“ kunstiline juht ja idee autor. 

2015. aastal rahastab Eesti Kultuurkapitali nõukogu esmakordselt ka elutööpreemiate väljaandmist maakondades.                                     

Pärnumaa elutööpreemia pälvib Hilja Treuberg, kes on Pärnu kultuuripilti kujundanud alates 1960. aastast. Tema tegutsemisaastatel said alguse mitmed Pärnule olulised kultuuriprojektid: ehitati Vallikääru suvelava, Mai kultuurikeskus, alguse sai suviste muusikafestivalide traditsioon, mis elab tänaseni ja millest on nüüd kasvanud mastaapne Pärnu Rahvusvaheline Muusikafestival Järvi Akadeemia.

Hilja Treubergi initsiatiivil avati 2004. aastal Pärnu Linnakodaniku Maja, mille sisustamine Pärnu linna omavalitsuse ajalugu tutvustava materjaliga oli just tema idee. Majas on lisaks hansa- ja sõpruslinnade tuba, pidevalt vahetuvad näitused linna lähiajaloost ja kultuurielust.

Juba aastaid korraldab Hilja Treuberg Linnakodaniku Majas erinevate kultuurivaldkondade teemaõhtuid Muusade puudutus, kus räägitakse neist Pärnu muusikutest, kunstnikest, kultuuriseltsidest ja kollektiividest, kes linnale erinevatel aegadel head nime on teinud.

Elutööpreemiat rahastab Eesti Kultuurkapitali nõukogu. 

Aastapreemiad, Kultuuripärl ja elutööpreemia antakse üle 8. jaanuaril toimuval kultuuri- ja sporditegijate aastagalal „Tähesära 2015“.