Aastapreemiad

Alates 1995. aastast annab Eesti Kultuurkapital välja aastapreemiaid, mis määratakse aasta jooksul enim silma paistnud kultuuri- ja spordivaldkonna tegelastele.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad antakse välja arhitektuuri, audiovisuaalse kunsti, helikunsti, kirjanduse, kehakultuuri ja spordi, kujutava ja rakenduskunsti, näitekunsti ning rahvakultuuri valdkonnas. 


Alates 2016. aastast antakse välja Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiaid, millega tunnustatakse isikut tema pikaajalise väljapaistva loomingulise või spordialase tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise eest. Kõik sihtkapitalid annavad igal aastal välja ühe elutööpreemia.


Pikaajalise tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab sihtkapital igal aastal välja ka ühe valdkondliku peapreemia. Preemiasumma suurused kinnitatakse igal aastal eraldi.


Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile meene, alates 2013. aastast messingust kera (autorinimega "Jonnakas"). Kera on valmistatud trugimise meetodil, kaetud poleeriga ning raskuseks tinavalu. Kerale on söövitatud Kultuurkapitali logo elemendid ning graveeritud valdkonna või sihtkapitali nimetus, laureaadi nimi ja aastaarv. Kultuurkapitali sihtkapitalide elutööpreemiate laureaadid saavad kuldse poleeriga 200 mm diameetriga kera ning  valdkondade  peapreemiate ja sihtkapitalide aastapreemiate laureaadid kuldse poleeriga 150 mm diameetriga kera.
 
Kera "Jonnakas" autorid on Risto Tali ja Rait Siska


Alates 2006. aastast tunnustab Eesti Kultuurkapital maakondades kunstide, rahvakultuuri- ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist kultuuripreemiaga  “Kultuuripärl”.


Preemia on algatatud Eesti Kultuurkapitali nõukogu poolt ja seda rahastatakse ainult Kultuurkapitali vahenditest. Igas maakonnas antakse välja üks preemia aastas (kokku 15 preemiat). Preemia saaja otsustab maakondlik ekspertgrupp. Kultuurkapitali poolt eraldatav preemiasumma on igas maakonnas ühesuurune, selle kinnitab Eesti Kultuurkapitali nõukogu igal aastal eraldi.


Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile  "Kultuuripärl“, milleks on keraamiline pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. 

Pikaajalise tegevuse ja maakonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab ekspertgrupp igal aastal välja ka maakondliku elutööpreemia. 

Peale selle tunnustab iga ekspertgrupp oma maakonna tublisid kultuuri- ja spordivaldkonnas tegutsevaid inimesi erinevate preemiatega. Laureaate tänatakse rahalise preemia ning tänukirjaga. Preemiasumma suuruse kinnitab Kultuurkapitali nõukogu igal aastal eraldi.

Preemiaid eraldavad maakondlikud ekspertgrupid esitatud ettepanekute alusel või omal algatusel.


Pärl valmib keraamik Kärt Seppeli ja AS Disainklaas (Agnes Torm) koostöös