Ida-Virumaa ekspertgrupp


Aastapreemiad

Ida-Virumaa ekspertgrupp tunnustab iga aasta lõpus oma maakonna tublisid kultuuri- ja spordiinimesi, seltse ja organisatsioone. Ekspertgrupp jagab aastapreemiaid alates 1996. aastast. 

Preemia saajad valitakse välja preemiakandidaatide seast, kelle on esitanud eraisikud, seltsid või organisatsioonid. Ka ekspertgrupp teeb omalt poolt ettepanekuid preemiakandidaatide kohta. Aastapreemiaid on antud viimastel aastatel välja kuni 6 ( 2 spordipreemiat ja 4 kultuuripreemiat). Lisaks antakse välja kuni 3 tunnustuspreemiat. Pidulik üleandmine toimub Jõhvi Kontserdimajas Eesti Kontserdi aastalõpukontserdil. Ida-Virumaa Kultuuripärli anname välja koostöös Ida-Virumaa Omavalitsuste Liiduga.

Eesti Kultuurkapitali maakondlik kultuuripreemia "Kultuuripärl"

Alates 2006. aastast annab Eesti Kultuurkapital igal aastal välja maakondlikud kultuuripreemiad “Kultuuripärl”. Algne idee pärineb Harjumaalt, kus on Kultuuripärli preemiat välja antud juba 2003. aastast. Preemia eesmärk on tunnustada ja innustada kõrgvormis kunstide-, rahvakultuuri- ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist maakondades. Iga ekspertgrupp eraldab aastas ühe Kultuuripärli preemia.

Kultuurkapitali poolt eraldatav preemiasumma on igas maakonnas ühesuurune, selle kinnitab Eesti Kultuurkapitali nõukogu igal aastal eraldi.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Kultuuripärl“ tunnusmeene, milleks on keraamilne pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. Pärl valmib keraamik Kärt Seppeli ja Agnes Tormi (AS Disainklaas) koostöös.
* Kultuuripärli preemiad on alates 2016. aastast välja antud koostöös Omavalitsuste Liiduga

Maakondlik elutööpreemia

Alates 2015. aastast annnab Eesti Kultuurkapital igas maakonnas välja ühe elutööpreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise või spordialase
tegevuse eest. Ettepanekuid elutööpreemia määramiseks saavad esitada
nii juriidilised kui füüsilised isikud.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Maakondliku elutööpreemia“ tunnusmeene – käsitööna valminud kristallklaasist tahukas, millele on graveeritud laureaadi nimi. Meene kujunduses on kasutatud rastersöövitamise ning joon- ja vabakäe graveerimise tehnikaid. Meene autor on Agnes Torm Disainklaasist.