Tartus sõlmiti kaks olulist kultuurivaldkonna lepingut

Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa allkirjastasid Tartu raekojas lepingu Tartu südalinna kultuurikeskuse rahastamiseks. Lisaks andsid kultuuriminister Piret Hartman ja linnapea Urmas Klaas allkirjad ühiste kavatsuste protokollile, millega hakatakse kavandama Tartu Kunstimuuseumi sihtasutuse asutamist. 


Südalinna kultuurikeskuse rahastamislepingu alusel finantseerib Eesti Kultuurkapital kultuurikeskuse ehitamist 67% ulatuses, Tartu linna panus on 33%. Kultuurikeskuse hinnanguline maksumus on 73,7 miljonit eurot (koos käibemaksuga 88,4 miljonit eurot). Hinnangulist maksumust korrigeeritakse ehitushinnaindeksiga enne kultuurikeskuse ehitamise lepingu sõlmimist, mis tänase kava kohaselt on 2026. aasta teises pooles.

 

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on äsja allkirjad saanud rahastamislepingu sõlmimine südalinna kultuurikeskuse kavandamise protsessis üks olulisemaid verstaposte. "Nüüd saame täie kindlusega liikuda kultuurikeskuse planeerimisega edasi ja kuulutada uue aasta alguses välja arhitektuurivõistluse. Tartu on olnud Eesti kultuuri- ja vaimupealinn juba sadu aastaid ja ajas põimunud kultuurivaldkonnad väärivad siin esmaklassilist uut kodu. Olen kindel, et südalinna kultuurikeskus annab Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurielule uue hingamise ja uue rütmi."

 

Eesti Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa: „Kultuurkapitalile on see juba neljas riiklikult olulise kultuuriehitise rajamist toetav leping ehk teatud kogemus peaks juba olema, aga tuleb tunnistada, et päris nii see ei ole. Iga rajatav uus objekt on eelmisest üsnagi erinev. Kord on arendajaks riik, kord riigile kuuluv aktsiaselts ja Tartu puhul siis omavalitsus. Kaasfinantseerimise määr, ehituse kallinemine ajas ja veel rida küsimusi tuli läbi arutada ja kokku leppida nii, et varasematest lepingutest polnud midagi spikerdada. Ma olen hästi tänulik Taru Linnavalitsusele selle läbirääkimiste protsessi eest, see ei olnud lihtne, me koos õppisime, aga kokkuvõttes õppisime palju. Järgmisi lepinguid on Kultuurkapitalil juba palju lihtsam sõlmida, ootab ju veel neli riiklikult tähtsat kultuuriehitust oma järjekorda,“ lisas Allikmaa.

 

Ühiste kavatsuste protokollis Tartu Kunstimuuseumi sihtasutuse kavandamiseks leppisid Tartu linn ja Kultuuriministeerium kokku ootused loodavale sihtasutusele. Sihtasutuse ülesandeks on teha koostööd Tartu südalinna kultuurikeskuse rajamisel, täiendada järjepidevalt muuseumikogu ja säilitada seda turvalistes ja stabiilsetes hoiutingimustes, võimaldada huvilistele muuseumikogule ligipääs, pakkuda haridustegevusi ning unikaalset ja inspireerivat näituseprogrammi jmt. Edasiste tegevuskulude katmisega seotud põhimõtted täpsustatakse sihtasutuse asutamislepingus. Sihtasutus asutatakse hiljemalt 1. mail 2023.


Kajastus:

Tartu linnavalitsus


 Foto Mana Kaasik