Tartumaa ekspertgrupp tunnustas maakonna parimaid


Tartumaal korraldatakse spordi ja kultuuri tänuüritusi kahes osas. Spordirahva tänuüritus toimus jaanuaris Eesti Rahva Muuseumis, kus jagati ka Tartumaa ekspertgrupi aasta- ja tunnustuspreemiaid.


sorditäht


Spordi aastapreemia “Sporditäht” pälvis Julia Beljajeva suurepäraste tulemuste eest olümpial.

Vaata galeriid 


15. veebruaril toimus Peipsiääre vallas, Palal Tartumaa kultuurirahva tänuüritus. Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi ja Tartumaa Omavalitsuste Liidu koostööna anti üle järjekorras 16. kultuuripärl, elutööpreemia, aastapreemiad ja hulgaliselt tunnustuspreemiaid.


kultuuripärl


REET KRUUP- PEIPSIÄÄRE KOLMEKULTUURILISE PIIRKONNA ARENDAMISE     EEST

Reet Kruup on olnud Alatskivi valla ja hiljem Peipsiääre valla kultuurijuht 2006 aastast.

Tema tugevuseks oma valdkonna eestvedajana võib lugeda ülimat pühendusmust valdkonnale ja oma kogukonnale. 2021. aastal on väga võimsalt käivitunud Kodavere keele ja kultuuri kui Tartumaa ühe eripäraseima kultuuriruumi arendus. Reet on aktiivse eestvedaja ja meeskonnaliikmena vedanud Kodavere filmi tegemise protsessi,

kajastades seda ja olles üks korraldajatest. Öötundidest sündis filmilaagri igast päevast lühifilm, mille ta päeval üles võttis ja peale päevatööd kokku monteeris


Reet Kruubi eestvedamisel on Peipsiääre valla lehes oma Kodaverekeelne veerg „Kodavere kiäleruasuke“. Tänu Reedale on osaletud Tartumaa kultuurijuhtide arendus- ja koolitusprogrammis „Loov Tartumaa“, mille tulemusena on Peipsiääre valla noorte poolt ellu kutsutud Suukulu stuudio


Käivitamisel on Peipsiääre valla taskuhääling (podcast), kus tutvustatakse kogu Peipsiääre valla kolmekultuurilist piirkonda.

Postimees/Kultuuripärli tiitli pälvinud Reet Kruup hoolitseb kolmekultuurilise piirkonna eest

FOTO: Karl-Fredy Kruup


ELUTÖÖ

 

PIRET TALTS- SÜDAMEGA TEHTUD TÖÖ EEST KOORIMUUSIKA VALDKONNAS

Piret Talts töötas ligemale kolmkümmend aastat (1992-2021) Vanemuise peakoormeistrina. Selle perioodi jooksul saavutas Vanemuise ooperikoor ühtlaselt professionaalse taseme, lisades väärika panuse paljudele Vanemuises välja toodud muusikalavastustele ning arendades viljakat kontserttegevust. Viimane puudutab nii iseseisvaid koorikontserte kui ooperikoori osalemist mitmete suurvormide ettekandmisel. 

 

AASTAPREEMIAD

 

EIKE EPLIK -

UUTE OLULISTE SAMMUDE EEST KUNSTNIKU TEEL

Eike Eplikul toimus aasta alguses Tartu Kunstimuuseumis tema senini suurim isikunäitus, mis sai rohkelt positiivset vastukaja ning millel esitletud töid on nüüdseks näidatud nii Tallinnas kui väljaspool Eestit. Seoses näitusega anti välja ka mahukas kunstniku senist loomingut kokku võttev kataloog, mis saab tulevikus kahtlemata olema üheks noortele autoritele pühendatud monograafiate etaloniks.

 

KODAVERE PÄRIMUSKESKUS- PÄRIMUSKULTUURI ALASTE ÜRITUSTE KORRALDAMISE JA PÄRANDIKULTUURI HOIDMISE EEST

Kodavere Pärimuskeskus tegutseb Pala külas. Keskus korraldab pärimuskultuuri alaseid üritusi ja tutvustab mitmekülgselt Kodavere kihelkonna eesti talupojakultuuri. Eelneval kokkuleppel (kuna keskus pole veel igapäevaselt avatud) on vallamajas võimalik vaadata väljapanekut Kodavere kihelkonna valdade ja vallamajade ajaloost ning käsitöönäitust „Tõrva Liisi ja tütred“, mis tutvustab ühe siinse perekonna käsitöötraditsioone. Keskuses on ka Kodavere keelele pühendatud väljapanek (Kodavere kiäle pesä) ja selle kandi tuntuima luuletaja Anna Haava tuba.

 Kodavere keele suvine filmiprojekt mis sündis Tartumaa Loometalgute ideekorjel ja sai auhinnaks Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsiooni. Läbi aasta on selle kaudu tehtud väga tõsist tööd ning KYSK-i arenguhüppe toetuse toel on Kodavere keskus kui kohaliku pärandkultuuri üks propageerija loonud tohutut väärtuspakkumist nii kohalikele kui ka külalistele. Sellel projekti raames sündisid ka Kodavere keele veebitunnid. Mis on selle väljasureva keele elushoidmise ja taas väärtustamise jaoks väga oluline panus Tartumaa eripärasesse kultuurimaastiku.

 

EVE PAAP - TARTUMAA KOOLIMUUSIKA ARENDAMISE JA HOIDMISE EEST

Eve on Tartumaa muusikaõpetaja, koorijuht, kes on üle 10. aasta vedanud Muusikaõpetajate- ja Koorijuhtide Tartumaa Ühendust. Ta on mitmel korral olnud Luunja laste laulupeo kunstiline juht, mis on 150-aastane traditsioon Tartumaal. Eve on muusikaõpetaja, kes dirigeerib 100-liikmelist Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoori Anima. Lisaks koolikoorile on ta ka Lõuna prefektuuri segakoor Chorus Menticum dirigent. Eve on oma koorijuhi tööd kui ka ühenduse juhatuse esimehe tööd teinud suure pühendumusega.

 

KÜLLI PETERSELL - TARTUMAA RAHVATANTSUTRADITSIOONI EDENEMISE EEST
HEA SEISMISEL

Tartumaa Rahvatantsujuhtide Liidu juhatuse esimees,   Tartu Kesklinna kooli ja Tartu Kivilinna Kooli laste rahvatantsurühmade juhendaja. Panustanud aastaid rahvatantsu valdkonda. Ta on 2020. aastal edasi lükatud Tartumaa toimuva tantsupeo idee autor ja kunstiline juht. Tema eestvedamisel on läbi viidud Tartumaa tantsujuhtide tunnustamine ja hoitud heas koostöös ning motivatsioonis maakondliku tantsupeo meeskonna meel, et sellel keerulisel ajal ei kaoks soov ligi 2000 inimese suurust tantsurahvast ühel platsil koos tegutsemas näha.