Selgusid Eesti teatri auhinnad 2021 – Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali preemiad

Laureaate tunnustatakse 2020. aasta loomingu või pikaajalise silmapaistva töö eest.
27. märtsil kuulutati teatripäeva erisaates välja teatriauhindade tänavused laureaadid. Saate valmistasid ette Eesti Rahvusringhääling, Eesti Teatriliit ja Eesti Etendusasutuste Liit ning see oli eetris Eesti Televisioonis (režissöör Elo Selirand, toimetaja-saatejuht Reet Weidebaum). Valitsuse kehtestatud piirangute tõttu teatripidu Vaba Lava Narva teatrikeskuses 27. märtsil ei korraldatud.

Eesti teatri auhindadega kaasnevad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali rahalised preemiad. Samuti anti laureaatidele Ivo Lille loodud „Theodori silm“, mille väljaandmist rahastab Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, või Vaike Pääsukese kujundatud aukiri.

Eesti teatri auhindu on antud välja alates 1961. aastast.

Teatriliigiülesed auhinnad

Žürii: Ott Karulin (esimees), Kristiina Garancis, Iir Hermeliin, Henri Hütt, Mae Kivilo, Kerri Kotta, Kaja Kreitzberg, Alvar Loog, Valle-Sten Maiste, Jaak Põldma, Anneli Saro ja Tatjana Voronina

Lavastajaauhind

  • Juhan Ulfsak – „Pigem ei“ (Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon)
Juhan Ulfsak, foto: Virge Viertek

Kunstnikuauhind

  • Petri Tuhkanen – valgus- ja videokujundus lavastusele „Kuritöö ja karistus“ (Eesti Draamateater)
Foto: Gabriela Urm

Sõnalavastuste auhinnad

Žürii: Jaak Prints (esimees), Karin Allik, Rait Avestik, Mae Kivilo, Valle-Sten Maiste, Kaie Mihkelson ja Meelis Oidsalu

Meespeaosatäitja auhind

  • Priit Võigemast – Mayer Lehman, Robert Lehman jt lavastuses „Lehman Brothers“ ning Porfiri Petrovitš lavastuses „Kuritöö ja karistus“ (mõlemad Eesti Draamateater)
Priit Võigemast, foto: Heikki Leis

Naispeaosatäitja auhind

  • Marika Vaarik – Juhataja lavastuses „Pigem ei“ ja osatäitja lavastuses „Sa oled täna ilusam kui homme“ (mõlemad Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon)
Marika Vaarik, foto: Jörgen Liik

Meeskõrvalosatäitja auhind

  • Jörgen Liik – Wanamun lavastuses „Pigem ei“ ja osatäitja lavastuses „Sa oled täna ilusam kui homme“ (mõlemad Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon)
Jörgen Liik, foto: Rea Lest

Naiskõrvalosatäitja auhind

  • Inga Salurand – osatäitmised lavastuses „Millest tekivad triibud?“ (Eesti Draamateater)
Inga Salurand, foto: Kadri Hallik

Eriauhind

  • Marius Ivaškevičius – kuraatoriprogramm Vabal Laval, mis on peegeldanud postsovetliku Ida-Euroopa ühiseid kogemusi värskes vormis
Marius Ivaškevičius, foto: erakogust

Muusikaauhind

Žürii: Kerri Kotta (esimees), Alvar Loog, Kristel Pappel, Karmen Puis ja Jaanika Rand-Sirp

  • Pavlo Balakin – nimiosa Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“ (Rahvusooper Estonia)
Pavlo Balakin, foto: Tanel Meos
  • Priit Volmer – nimiosa Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“ (Rahvusooper Estonia)
Priit Volmer, foto: Tanel Meos

Balletiauhind

Žürii: Enn Suve (esimees), Tiit Härm, Kaja Kreitzberg, Dagmar Rang-Saal ja Tatjana Voronina

  • Marina Kesler – balleti „Anna Karenina“ koreograaf-lavastaja (Eesti Rahvusballett)
Marina Kesler, foto: Mait Jüriado

Tantsuauhind

Žürii: Kai Valtna (esimees), Henri Hütt, Marie Pullerits, Jaak Põldma ja Oksana Tralla

  • Helen Reitsnik – fenomenaalselt esteetika kategooriate ülene, stampidest vaba ja karismaatiline tantsija lavastustes „Sinust saab tantsija!“ (Sõltumatu Tantsu Lava ja ēlektron), „Habras ilu“ ja „FN“ (mõlemad Fine5 Tantsuteater)
Helen Reitsnik, foto: Joosep Pank

Etenduskunsti auhind

Žürii: Ott Karulin (esimees), Maria Arusoo, Luule Epner, Kristiina Garancis ja Bert Raudsep

  • Lauri Lagle – väljendusvahendite sümfoonia „Sa oled täna ilusam kui homme“ (Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon)
Lauri Lagle, foto: Aleksander Kelpman

Algupärase dramaturgia auhind

Auhind antakse kahe viimase aasta jooksul lavale jõudnud algupärase teatriteksti eest (näidend, dramatiseering, adaptsioon, lavastustrupi ühislooming).

Žürii: Riina Oruaas (esimees), Heidi Aadma, Tambet Kaugema, Priit Pedajas ja Peeter Sauter

  • Ott Kilusk – „Kirvetüü“
Ott Kilusk, foto: Priit Loog

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhind

Auhinda rahastab Eesti Autorite Ühing.

Žürii: Olav Ehala (esimees), Tauno Aints, Tõnu Kõrvits ja Ardo Ran Varres

  • Jakob Juhkam – originaalmuusika lavastustele „Pigem ei“ (Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon) ning „Kuritöö ja karistus“ (Eesti Draamateater)
Jakob Juhkam, foto: Jekaterina Abramova
  • Villem Rootalu – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastusele „Sõsara sõrmeluud“ (Misanzen)

Ants Lauteri nimeline auhind

Antakse kaks auhinda, kuni kümme aastat teatritööd teinud noorele näitlejale ja/või lavastajale (alates esimesest lavastusest). Auhinna määramisel peetakse silmas kandidaadi erialast arengut.

Žürii: Mart Koldits, Anu Lamp, Rein Oja, Indrek Ojari ja Garmen Tabor

  • Hendrik Toompere jr – lavastused: „Marquis d’Artiste“ (2011), „Kraepelini variatsioonid“ (2013), „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (2016, kõik Eesti Draamateater), „Kaks vaest rumeenlast“ (2017, Tallinna Linnateater), „Metsa forte“ (2018, Eesti Draamateater ja Nargenfestival), „Päikesetriip“ (2018), „Võrk“ (2019) ning „Lehman Brothers“ (2020, kõik Eesti Draamateater)
Hendrik Toompere, foto: Laura Pählapuu
  • Kaspar Velberg – osatäitmised: vürst Bebutov – „Tõde ja õigus. Teine osa“ (2012, Tallinna Linnateater); Transa – „Tuvi“ (2013, MTÜ Arhipelaag); Jaagup Seenepoiss, Papp, Aleksander, Pierrot ja Ekke – „Ingeland“ (2015, Saueaugu Teatritalu); Jermolai Aleksejevitš Lopahhin – „Kirsiaed“ (2017); Jean – „Preili Julie“ (2018); Ivo Schenkenberg – „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“ (2018); Nõustaja – „Südameharjutus“ (2019); Mihhail Astrov – „Vanja“ (2020); osatäitja – „Osnap“ (2020, kõik Tallinna Linnateater); Karl Tammik – „1944“ (2015, Taska Film); Igor – „Mihkel“ (2018, Truenorth, Amrion, Evil Doghouse Productions)

Kaspar Velberg, foto: Siim Vahur

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind

Žürii: Kadi Herkül (esimees), Kaija M. Kalvet, Kalju Orro, Annemari Parmakson, Priit Põldma, Anne-Ly Sova ja Katarina Tomps

  • Eero Epner – teatripildi lõikavalt kujundlik, nukker-irooniline peegeldamine Karini ja Marko artiklisarjas: „Karin ja Marko“ (Sirp 14. II 2020), „Karin ja Marko 2“ (Teater. Muusika. Kino 2020, nr 3), „Mati Undi puudumine“ (Sirp 12. VI 2020) ning „Harmooniline õnnelik inimene“ (Sirp 7. VIII 2020)

Kristallkingakese auhind

Auhind antakse kahele noorele etenduskunstnikule esimeste märkimisväärsete lavatööde eest.  

Auhinna ühe laureaadi valis tänavu sõnalavastuste auhindade žürii ja teise muusikaauhinna žürii.

  • Ilo-Ann Saarepera – osatäitja lavastuses „Eesti jumalad“ (Paide Teater), donja Beatriz lavastuses „Nähtamatu daam“, Mari lavastuses „Vai-vai vaene Vargamäe ehk „Tõde ja õigus“ lastele“, Niina lavastuses „Krdi loll lind“, Hilde Wangel lavastuses „Naine merelt“, Pingviin lavastuses „Kohtume kell 8 Noa laeval“, Saima lavastuses „Etturid“, Õhtujuht lavastuses „Lotomiljonärid“, Flavia de Luce lavastuses „Piruka magus põhi“, Vicky Smith lavastuses „Võrku püütud“ ning Askuri naine lavastuses „Valged põdrad“ (kõik Ugala Teater)
  • Mehis Tiits – Ernesto osa Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“, Nemorino osa Gaetano Donizetti ooperis „Armujook“, Alfredo Germonti osa Giuseppe Verdi ooperis „La traviata“ ja Nicki osa Giacomo Puccini ooperis „Tütarlaps kuldsest läänest“ ( kõik Rahvusooper Estonia)

Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind

Žürii: Anneli Saro (esimees), Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Kairi Kruus ja Kirsten Simmo

  • Mare Tommingas – lavastaja- ja koreograafitöö lasteballetis „Tilda ja tolmuingel“ (Teater Vanemuine)
Mare Tommingas, foto: Maris Savik

Otto Hermanni nimeline orkestrandiauhind

Eesti esimese, 1906. aastal loodud kutselise teatri sümfooniaorkestri asutaja nimeline auhind, mille eesmärk on tõsta esile ja väärtustada pikaaegset, vähemalt 15 aasta pikkust kõrgetasemelist pühendunud tööd teatri orkestrandina.

Žürii: Eda Peäske (esimees), Niina Mets, Paul Mägi ja Heiti Riismäe

  • Kulvo Tamra – pikaaegse ja kõrgel tasemel musitseerimise eest Vanemuise sümfooniaorkestri fagotirühma kontsertmeistrina

Rahel Olbrei nimeline balletiauhind

Auhind antakse professionaalse balletikunstiga tegelevale tantsijale, lavastajale-koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.

Žürii: Enn Suve (esimees), Tiit Härm, Kaja Kreitzberg, Dagmar Rang-Saal ja Tatjana Voronina

  • Elita Erkina – balletisolist, kellest sai Estonia teatri kauaaegne pedagoog ja repetiitor ning kes juhendajana on andnud suure panuse solistide arengusse. Samuti pühendunud pedagoogitöö eest Tallinna Balletikoolis ja Tallinna Pedagoogikaülikoolis.

Aleksander Kurtna nimeline tõlkijaauhind

Antakse näidenditõlgete eest, millest vähemalt ühte on lavastatud vaadeldaval ajavahemikul. Auhinna saajalt eeldatakse pikaajalist draamatekstide tõlkimist.

Žürii: Liina Jääts (esimees), Ilona Martson, Maris Peters, Priit Põldma, Anu Saluäär-Kall ja Mihkel Seeder

  • Margus Alver – mees nagu orkester. Tõlgib paljudest keeltest, teeb koostööd nii autorite kui teatritega, sukeldub kultuurikonteksti ja detailidesse ning annab neist teatripraktikutele küllusliku ülevaate. Viimasel kahel aastal esietendunud tõlgetest on kõige tähelepanuväärsem Stefano Massini mahukas dramaatiline proosapoeem „Lehman Brothers“.

Eesti Teatriliidu juhatuse auhind

Auhind antakse erilise teatrikunstisündmuse eest, mida ükski teine auhinnastatuut ei hõlma.

  • Rakvere Teater – Baltoscandali festivali korraldamise eest 2020. aasta erakordsetes tingimustes.


27. märtsil kuulutati välja ka Eesti Näitlejate Liidu auraha ja Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühenduse aumärgi saajad.

Eesti Näitlejate Liidu auraha

Auraha antakse ühele Eesti Näitlejate Liidu liikmele tunnustusena kolleegidelt. Laureaadi valib liidu juhatus.

  • Andres Ots

Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühenduse aumärk

Aumärk antakse vähemalt 15 aastat erialast tööd teinud loovtehnilisele töötajale, kelle töö ja pühendumus väärib kolleegide hinnangul tunnustust. Laureaadi valib Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühenduse juhatus.

  • Teet Ehala

Teatritöötajate auhinnad

Žürii: Heigo Teder (esimees), Pille Jänes, Anu Konze, Marika Raudam, Margus Vaigur ja Mait Visnapuu

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

  • Kadri Varblane – Eesti Draamateatri kostüümilao hoidja, kelle eestvedamisel valmis möödunud aastal kostümeerija kutsestandard ja kellest on kujunenud lavastuskunstnikele usaldusväärne partner kostüümide komplekteerimisel.

Etendust teenindava töötaja auhind

  • Tarmo Matt – Kuressaare Teatri tehnikajuht ja valgusmeister, kes teenindab ühes väiketeatris kõiki tehnilisi valdkondi kõrgel professionaalsel tasemel.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

  • Taivo Pahmann – Rahvusooper Estonia tehnikadirektor, kes peadirektori kohusetäitjana juhtis teatrit möödunud aastal kindla käega edasi ja on andnud suure panuse teatri tehniliste töötajate kutsesüsteemi ülesehitamisse.
Pildigalerii
ERR/Teatri auhinnad

Meie missioon

Toetame kultuuri ning kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu

Loe rohkem Kultuurkapitali kohta