Saaremaa kultuuripreemiad jagatud

12. jaanuaril Kuressaare kultuurikeskuses toimunud Kultuurigalal anti üle Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupi aastapreemiad kultuuritegelastele.


kultuuripärl

Saaremaa Kultuuripärl 2023 preemia pälvis Tõnu Eermann lõõtspillimängu edendamise eest

Tõnu Eermann on olnud pea 20 aastat suvesaarlane. Selle ajaga on ta suutnud võluda saarlasi oma muheda oleku ja pillimänguga. Üha enam leiame Tõnu rahvamuusikaalaseid tegevusjälgi Saaremaal. Ta on suurepärane lõõtsamängija ja motiveeriv ning innustav lõõtsamängijate seltskonna liitja ja eestvedaja. Ning eriliseks teeb Tõnu just see, et ta teeb seda kõike vabatahtlikult.

Eelmise aasta augustis sai Tõnu korraldamisel teoks suur üleriigiline lõõtsamängijate kokkutulek Kuressaares, kus tähistati legendaarse lõõtsamängija Sulev Mägi 75. sünnipäeva. Kohale oli üle Eesti tulnud ligi 70 lõõtsamängijat, kes kõik andsid lossipargi kõlakojas ligi 10 tundi väldanud kontserdi. Pikk muusikapäev lõppes ühise lõõtsajämmiga koos ansambliga Kukerpillid.

 
aastapremia

Aastapreemiad said:

Hiie Mook kogukondliku kultuurielu hoidmise eest

Hiie on mitmekülgne ja pühendunud kultuuritegelane, kes toob rõõmu ja sära nii Nasva kui ka Salme rahvamajadesse.

Alustades Salme rahvamajas eelmisel kevadel, on Hiie oma uue lähenemisega kultuurielule, võitnud kiiresti kogukonna südamed. Tema organiseeritud sündmused on muutunud kohaliku kultuurielu lahutamatuks osaks.

Nasva klubi juhina on Hiie viinud läbi aastakümneid kogukonna lemmiksündmusi. Viimastel aastatel Lestakohvikutepäev, Oktoberfest, kalastusteemadel õpitube nii noortele kui täiskasvanutele, jõulu- ja aastalõpupidu ning kirbukad. Tema energiline ja uuendusmeelne lähenemine on muutnud Nasva klubi kohaliku kogukonna kohtumispaigaks, kus on alati midagi põnevat toimumas.


 

Krista Lember noortepeo „Püha on maa“ kureerimise eest

XII noorte laulu- ja tantsupidu on tänaseks saanud ajalooks, kuid emotsioon nendest pidudest elab veel kaua meie hinges ja südames.

Saaremaalt osales pidudel ühtekokku 880 last ja noort, kellel kindlasti igaühel on oma muljed ja mälestused, mis seda nädalat Tallinnas meenutama jäävad.

Suurtele pidudele eelneb suur hulk proove ja mitmeid ülevaatusi. Kõik need proovid, ülevaatused, Tallinna sõidud ja nädal elamist on üks suur planeerimine ja korraldamine.

Kogu selle „orkestri“ pani kõlama ja viis Tallinnasse kohale meie kuraator Krista Lember, kes ise elab ja hingab meie kultuuri iga oma keharakuga.

Krista on kõikide kollektiivide juhtide ja osalejate jaoks alati olemas, samuti ülitugev partner Saaremaa vallale. Krista on hooliv ja õrn, kui vaja siis ka konkreetne ja nõudlik. Ta leiab alati probleemidele lahendused, seisab Saaremaa ja saarlaste eest Tallinnas ning mujal.


 

Saaremaa Meeskoor SÜM eduka kontserttegevuse eest

Saaremaa Meeskoori SÜM pühendumus, kirg ja muusikaline tipptase on märkimisväärselt rikastanud meie kodusaare kultuuri- ja muusikamaastikku.

Meeskoor on oma eksistentsi jooksul kõlanud mitmel pool maailmas, kandes endaga kaasa Saaremaa ja Eesti kultuuri. Nende saavutused, sealhulgas mitmed kõrgele hinnatud kohad erinevatel konkurssidel ja festivalidel, näitavad koori pühendumust kunstile ja tipptasemele.

2023 osales Saaremaa Meeskoor SÜM Calellas Canta al Mar rahvusvahelisel kooride konkursil, kus saavutas oma kategooria võidu kulddiplomiga.

Möödunud suvel osalesid meeskoori liikmed Saaremaa Ooperipäevadel „Aida“ etendusel, kus said kogemust olla osa ooperietenduses.

Sügisel täitus meeskooril 50. tegutsemisaasta. Märkimisväärseks teeb asjaolu, et alates sellest ajast on meeskoor laulnud kõigil sel perioodil toimunud Eesti üldlaulupidudel, Eesti meestelaulu- ja Saaremaa laulupäevadel.  

Saaremaa Meeskoor SÜM on mitte ainult muusikaline elamus, vaid ka oluline kultuuriline jõud, edastades Eesti rikkalikku muusikapärandit rahvusvahelisel tasandil.

 

Aastapreemiad andis üle Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupi liige Eena Mark.

Fotode autor Gert Lutter