Rahvusvahelisel muusikapäeval jagati muusikapreemiaid.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja kuueteistkümnendat aastat järjest.


Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2022/2023 enim silma paistnud muusikategelasi ja kollektiive. Traditsioon pärineb aastast 1995. Tänavu anti välja kümme aastapreemiat ning kolm tunnustuspreemiat.

Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru kiitis meie muusikuid, kellest paljud on leidnud juba ka rahvusvahelist tunnustust. „Meie loovisikute juurdekasv on märkimisväärne, nende mõju ulatub palju kaugemale Eestist ning avastamisrõõmu ja üllatusi jätkub kindlasti ka järgnevatel aastatel. Selleks aga, et loovisik saaks muusikamaailmas vabalt luua, vajavad tunnustamist ka loojate toetajad. Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati tänavu üle saja nominendi ja need 13 preemiat katavad ainult väikese osa sellest, keda sooviks tunnustada. Suur tänu teile!“ ütles Lohuaru.

Eesti Muusikanõukogu tunnustas preemiatega muusikavaldkonna parimaid kogu senise panuse eest. Traditsioon pärineb aastast 2002. Tänavu anti välja kolm preemiat – heliloomingu, interpretatsiooni ja muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest. Preemiate väljaandmist toetavad Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Kultuurkapital.

 

Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja: "Traditsiooniliselt tunnustab Eesti Muusikanõukogu oma preemiatega meie muusikavaldkonna olulisi, helikunsti kauaaegselt panustanud inimesi 1. oktoobril. Kõik selle aasta Muusikanõukogu preemiate laureaadid on silmapaistvad isiksused, kelle tegevus on oluliselt mõjutanud ja rikastanud meie kultuuri. Kindlasti on 1975-ndal aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu poolt ellu kutsutud rahvusvaheline muusikapäev just kõige sobivam päev neile meie tänu, tunnustuse ja austuse väljendamiseks ning loomulikult ka muusika ja muusikute väärtustamiseks ühiskonnas laiemalt.”Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2023:


Aile Asszonyi – võrratud Wagneri-rollid Euroopa juhtivates ooperiteatrites ja Eesti lavadel

Aile Asszonyi, foto  Marie Cecile Thijs


Pärt Uusberg –laulupeo väärikas ettevalmistus ja kunstiline juhtimineOlari Elts – ere ja mitmekülgne hooaeg, lavastuse “Macbeth” muusikaline kujundamine


Foto Teet Raik

Sten Heinoja – sisukas rahvusvaheline kontserthooaeg


Foto Kaupo Kikkas

Marianna Liik – edukas loominguaasta, autorialbum „Januneb valgust“


Foto Ave Palm

Evi Arujärv – Eesti muusikamälu rikastav tegevus Eesti Muusika Infokeskuse direktorina


Reigo Ahven – Eesti džässmuusika valdkonna väsimatu arendaja ja uute võimaluste looja

Foto Indrek Kasesalu

Harry Traksmann – pikaaegse särava ja stabiilse kontsertmeistrirolli täitmise eest Tallinna Kammerorkestris

Foto Indrek Arula

Kristjan Randalu – erakordselt kõrgetasemeline rahvusvaheline kontserttegevus

Foto Kaupo Kikkas


Trio Poll-Varema-Poll (Mari Poll- Novakovic, Henry-David Varema ja Mihkel Poll) – laiahaardeline ja rahvusvaheline kammermuusika-aasta

Foto Kaupo Kikkas

Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemiad:


Enn Kunila ja Arne Mikk – enneolematu eesti muusika peo „Rudolf Tobias 150“ korraldamise eest

Foto Meeli Küttim ja Harri Rospu

Tiiu Valper – muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest

Foto Erich Merila


Viljandi pärimusmuusika festival 30: Ando Kiviberg, Tarmo Noormaa, Anu Rannu, Peedu Põld – Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali mitte-rahaline tunnustuspreemia – Viljandi pärimusmuusika festivali järjepideva professionaalse korralduse ja kunstilise programmi eest.

Foto  Taavi Bergmann

Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid 2023:


Tauno Aints - Heliloomingupreemia: mitmekülgne, eri žanre ühendav omanäoline helilooming

Ain Anger - Interpretatsioonipreemia: Eesti laulukunsti väärikas esindamine maailma ooperi- ja kontserdilavadel

Karmel Killandi - Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest: kauaaegne eesti muusikaelu missioonitundlik kajastamine televisioonis.

Kultuurkapitali preemiameene „Jonnakas“ autorid on Risto Tali ja Rait Siska ning Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi.

Valdkonna säravate tegijate tunnustamine toimus sel aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. Preemiaid jagatati koos suure muusikamänguga, kus lõbusas viktoriinis said Margus Saare juhtimisel kokku armastatud Eesti muusikuid üle kogu ilma. Laval olid lisaks tuntud solistidele ja dirigentidele Eesti Muusika ja Teatriakadeemia keelpilliorkester. Muusikapreemiate üleandmist vahendab Eesti Televisioon.


Muusikapäeva fotoseina galerii


Lisainfo:

Viktoria Toompere

Kultuurkapitali kommunikatsioonijuht

+372 506 8173


Kadri Lassmann

Eesti Muusikanõukogu

+372 527 1897