Ida-Virumaal tunnustati parimad kultuuri-ja saporditegelasi

20. jaanuaril anti Sillamäe kultuurikeskuses Ida-Virumaa kultuuri- ja spordirahva tunnustussündmusel IDA-VIRU EHE 2023 üle Ida-Virumaa ekspertgrupi preemiad.


IDA-VIRUMAA KULTUURIPÄRL 2023


Fotod: Aulis Pärnpuu


Mati Lilliallik - kõrgetasemeliste võistluste korraldamise eest

Ta korraldas mullu Jõhvis Heino Lipu nimelisel staadionil kaks suurejoonelist võistlust -

Jõhvi kergejõustikuõhtu, kus püstitati Eesti rekord meeste 100 meetri jooksus ja kaks meest heitsid ketast üle 71 meetri, ning kettaheitevõistluse „Jõhvi Discus“, kus osalesid valitsev maailmameister Kristjan Čeh ja Eesti paremad kettaheitjad.

Nende võistlustega on ta elavdanud maakonna spordielu ning toonud Jõhvi pildile.


ELUTÖÖPREEMIAD

Jüri Schmidt - elutööpreemia suusatamise, kergejõustiku ja orienteerumise edendamise eest

Tähtsamad tema enda sportlikest tulemustest kergejõustiklase, suusataja ja orienteerujana on tema pikaajaline töö õpetaja ja treenerina, aga ka Ida-Virumaa spordiajaloo jäädvustajana. Tema paljudest õpilastest jõudis kõige kaugemale suusataja Piret Niglas, kes võistles mitmetel olümpiamängudel ja kes nüüd jätkab oma treeneri tööd nagu tema paljud teisedki õpilased.Jevgeni Terentjev - elutööpreemia kergejõustiku edendamise eest

Sillamäe kergejõustikuklubi Kalev kauaaegne treener, kelle juhendamisel on tuule tiibadesse saanud paljud tuntud kergejõustiklased. Edukamad neist on olnud olümpialane, kõrgushüppaja Anna Iljuštšenko ja sportliku käimise talent Jekaterina Mirotvortseva.

 

AASTAPREEMIAD

 

Aleksandr Hvorõhh - aastapreemia suurepärase treeneritöö eest

Kohtla-Järve kergejõustikuklubi Atleetika treener, kelle kasvandikud Viktor Morozov ja Anna Panenko on saavutanud silmapaistvaid tulemusi rahvusvahelistel võistlustel. Mullu novembris tähistas ta oma 75. sünnipäeva.

 

Kaja Oja - aastapreemia eesti kultuuritraditsioonide hoidmise eest

Toila Gümnaasiumi tantsuõpetaja, kes on jätkanud kooli pikka rahvatantsutraditsiooni ja suutnud innustada õpilasi tantsima.

Kooli tantsurühmades oli mullu kaasatud veerand kogu kooli õpilastest. 2023. aasta noorte tantsu- ja laulupeole valiti välja kõik neli Toila Gümnaasiumis tegutsevat tantsurühma ja nende rühmade ülevaatuse tulemusi hinnati kõrgete punktidega.

 

Kohtla-Järve Gümnaasium - aastapreemia kontsertetenduse "Kiip!?" ja laulupäeva "Laulutungal" eest

See üldhariduskool korraldas mullu maakonnas kaks elamusrikast sündmust - kontsertetenduse „Kiip!?“, kus Ida-Virumaa noored muusikud, lauljad, näitlejad ja tantsijad astusid üles maestro Olav Ehalaga, ning tosina koori osavõtul laulupäeva „Laulutungal“, et Ida-Virumaal koorilaulu ausse tõsta.

 

J Production MTÜ - aastapreemia tantsufestivali „J-Fest 2023“ korraldamise eest

Jõhvis toimunud noorte tänavatantsufestival „J-Fest 2023“ tõi kontserdimajja kokku eri riikidest, eri vanuses ja eri rahvusest erinevate tantsustiilide harrastajaid – kokku üle tuhande tantsija.

 

Eesti Tantsuagentuur - aastapreemia lavastuse "Kui ma veel noor ja jumal olin" eest Jõhvis etendunud kaasaegse tantsukunsti lavastusele „Kui ma veel noor ja jumal olin“ eelnesid Ida-Virumaa koolides korraldatud konkursid ja töötoad. Selle tulemusel astus suurele lavale ligi poolsada tantsuhuvilist koolinoort, aga ka lauljat. Tulemus oli professionaalne, noortepärane, hoogne ja nauditav, pakkudes ka publikule ohtralt positiivseid emotsioone.

 

Oleg Pissarenko - aastapreemia festivali "Narva-Jõesuu Jazz 2023" korraldamise eest

Festival „Narva-Jõesuu Jazz“ sündis, et taaselustada ajaloolises kuurortlinnas kvaliteetse džässmuusika nautimise traditsiooni. See on tänuväärne ettevõtmine - hästi valitud kohas hubase atmosfääri ning huvitava rahvusvahelise osalejate koosseisuga.

 

Jalgpalliklubi Narva Trans - aastapreemia Eesti Karikas 2023 võitjale

Selles klubis treenib ja mängib jalgpalli üle 350 sportlase. Mullu alistas see klubi

Evald Tipneri nimelise Eesti jalgpallikarika finaalis Tallinna Flora 2:1 ja pääses karikavõitjana eurosarja.

                                             

Pippi Lotta Enok - aastapreemia suurepäraste sportlike tulemuste eest      

Mitmevõistleja, kes esindab Jõhvi kergejõustikuklubi Visa ning on Jõhvi Spordikooli kasvandik. Praegu õpib ta USA Oklahoma ülikoolis.

Mullu tuli ta USA üliõpilaste meistriks seitsmevõistluses. Hooaja tähtsaimaks tulemuseks oli kergejõustiku U23 juunioride Euroopa meistrivõistluste pronksmedal.

 

Viktor Morozov - aastapreemia suurepäraste sportlike tulemuste eest

Kohtla-Järve kergejõustikuklubi Atleetika kasvandik, õpib praegu USA Illinoisi ülikoolis. Mullu võitis ta kolmikhüppes Euroopa U20 meistrivõistlustel kuldmedali, püstitades isikliku rekordi.

 

Vaata kajastusi: 

Ida-Viru ehe fotogalerii

Postimees Põhjarannik

Ida-Virumaa kultuuri- ja sporditähed 2023

Ida-Virumaa kultuuri- ja sporditähed 2023, Kultuuripärl Mati Lilliallik