Selgusid Harjumaa ekspertgrupi aastapreemiad: „Kultuuripärl 2020“, elutööpreemia ja Harjumaa spordipreemia „Meie teejuht, meie õpetaja“

Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp tunnustas 2020. aastal maakonnas enim silma paistnud kultuuri- ja sporditegelasi.


Preemia „Kultuuripärl 2020“

Preemiaga tunnustatakse kõrgvormis kunstide-, rahvakultuuri valdkonnas tegutsevate inimeste tööd ning innustatakse erialast pühendumist.

Harjumaa Kultuuripärli tiitli sai Ulvi Rand, Veljo Tormise eluloo, tegevuse ja loominguga seotud pärandi hoidmise ja tutvustamise eest.

 Ulvi Rand on Veljo Tormise Kultuuriseltsi juhatuse liige ja tegevjuht. Seltsi tegevus on suunatud pärimuskultuuri säilitamisele ajaloolise Kuusalu kihelkonna territooriumil, aga ka kõigile tegevustele mujal, mis sellele kaasa aitavad. Kohusetundliku ja võimeka eestvedajana on Ulvi Rand Kuusalus korraldanud unikaalseid sündmusi ja kutsunud ellu uusi algatusi. Igapäevases tegevjuhitöös tegeleb Ulvi Rand rahvakultuurikollektiivide koordineerimisega, maja haldamise ja valdkonna arendamisega. 2020. aastal toimus Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistamine tema sünnikodus Kõrveaial, mis läks ajalukku täiesti erilisena, sest samal päeval avati Tormise Virtuaalkeskus. Ulvi Rand on seotud ka Veljo Tormise Virtuaalkeskusega, mis tegeleb helilooja loomepärandi kättesaadavuse, säilitamise, levimise ning selle rahvusvahelise tuntuse edendamisega.

(Pildil Ulvi Rand- Kõrveaial, Veljo Tormise sünnikodu ees)

Elutööpreemia

Preemiaga tunnustatakse pikaajalise loomingulise tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise eest.

Harjumaa ekspertgrupi elutööpreemia rahvakultuuri järjepideva hoidmise ja edasikandmise eest pälvis viiulipedagoog ja rahvamuusikategelane Juta Helilaid.

Juta Helilaid on töötanud viiuli, ansambli ja muusikaajaloo õpetajana ja koos abikaasaga asutanud  Kosele Muusikakooli. Aastakümneid on ta mänginud Vabariiklikus Rahvamuusikaorkestrijuhtide Orkestris, laulnud erinevates koorides, korraldanud rahvaliku viiulimängu kursusi ja „Baltica“ Maapäevi.    Juta Helilaid on olnud Harjumaa laulupidudel rahvamuusikaorkestrite üldjuht ja üldlaulupidude raames toimuva Pillipeo viiulikooride liigijuht.

(Pildil Juta Helilaid – Padise kloostris festivalil "Baltica Maapäev", fotograaf Peeter Hütt)

Harjumaa spordipreemia „Meie teejuht, meie õpetaja“

Preemia pälvis Jüri Voodla Kõrvemaa liikumishetkede lavastamise eest

Jüri Voodla on Kõrvemaa terviseradade ja Presidendi matkaraja taastaja ja hooldaja. Jüri Voodla on ka Eesti esimese maastikurattamaratoni korraldaja ning Tallinna Suusa- ja Rattamaratoni pikaajaline peakorraldaja. Jüri on ka Anija valla aukodanik ning teda on autasustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Palju õnne!