Selgusid 2021. aasta arhitektuuripreemiad

1. veebruaril Tallinna Sadama Vanasadama Kruiisiterminalis toimunud pidulikul auhinnatseremoonial jagasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit välja tänavused arhitektuuripreemiad, millega tunnustati Eesti arhitektuurivaldkonna säravamaid tegijaid, teoseid, loovmõtteid ja edendajaid.


Preemiakandidaadiks sai Kultuurkapitalile esitada objekte, mis valmisid perioodil 21.08.2020–23.08.2021, ning pikemaaegseid tegevusi ja silmapaistnud isikuid. Žürii esimehe Mait Väljase sõnul peegeldab tänavune valik meie arhitektuurielu mitmekesisust ja elavust. „Arhitektuur pole ainult valmis majad ja keskkonnad, olgu siis suuremad või väiksemad, vaid ka arhitektuuri uurimine ja mõtestamine, eilse eksponeerimine ja homse päeva kavandamine. Arhitektuur on idee ja nägemus, kuidas elu võiks olla korraldatud. Mitmete tänavuste nominentide puhul torkas silma, et tegu on olnud pikemaajaliste, kas keeruliste või süvenemist nõudvate protsesside lõpptulemusega, mis viimaks betooni valatud või raamatukaante vahele trükitud,“ selgitas Väljas.

Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali žüriisse kuulusid arhitektid Jaak Huimerind ja Joel Kopli, sisearhitekt Tiiu Truus, maastikuarhitekt Kristi Grišakov, tootedisainer Merike Rehepapp, arhitektuuriteadlane Epp Lankots ja arhitektuuriajaloolane Mait Väljas.


Kultuurkapitali peapreemia arhitektuuri valdkonnas


Tallinna Sadama Vanasadama Kruiisiterminal

Ralf Lõoke, Maarja Kask, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop, Margus Tamm (Salto AB); Villem Tomiste (Stuudio Tallinn)

Foto: Tõnu Tunnel 

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiad 2021


Fahle galeriitänav

KINO maastikuarhitektid,  Lumia, studioARGUS


Foto: Fausto Capital

Tartu Lodjakoda

Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop (Salto AB)


Foto: Terje Ugandi

Näitus „Majad, mida me vajame“

Kuraator: Jarmo Kauge. Näituse ruumikujundus: NIKITA ATIKIN - Kristel Niisuke ja Eva Kedelauk. Graafiline disain: Margus Tamm


Foto: Sten-Erik Remmel

Raamat "Tallinna pargid ja haljasalad"

Tiina Tallinn, Elle Pent, Olev Abner, Tiina Tuulik; toimetajad: Kristiina Kupper, Tiina Tammet; keeletoimetaja:  Sirje Ootsing; graafiline disain: Marje Eelma. Kaastöötaja: Lyyli Virkus


Foto: Marje Eelma


Arhitektuuriaastat kokkuvõtval auhinnatseremoonial kuulutasid aastapreemiate laureaadid välja Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ning Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit. Ruumipublikatsiooni aastapreemiad andsid välja arhitektuuriajakiri Maja ja kultuurileht Sirp. Kõikide nominentide ja laureaatide tutvustused leiate Eesti arhitektuuripreemiate lehelt.