Saaremaa kultuuripreemiad jagatud

13. jaanuaril anti Kuressaare kultuurikeskuses üle Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupi aastapreemiad.


kultuuripärl


Saaremaa Kultuuripärl 2021 on Andres Laide - kergejõustikutreener, kes läbi sporditarkuse ja inimlike väärtuste kasvatab meistreid.

Andres Laidet saab iseloomustada kui oma ala põhjalikku ja professionaalset tundjat. Ligi 30 aastat on ta järjekindlalt suunanud meie lapsi ja noori spordirajale, õpetades neile sporditarkusi ja inimlikke väärtusi. Tema käe ja juhendamise all on kasvanud suur hulk Saaremaa viimaste aastakümnete kergejõustiklasi. 2021. aastal valiti Andres Laide kaheksandat korda Saare maakonna parimaks treeneriks.

Foto Valmar Voolaid


hendrik krummi nimeline preemia


Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemia laureaat on Ain Anger - kuulsaim saarlane maailma ooperilavadel.

Saaremaalt pärit ooperilaulja Ain Anger tegi eelmisel aastal ilma New Yorgi Metropolitan Opera laval,   olles seega esimene eestlane METi laval. Mullu suvel esines Ain Anger heategevuslikul kontserdil Kuressaare haigla toetuseks ning pakkus oma viiekümnenda juubeli pidustustel meeliülendavaid hetki kõigile ooperihuvilistele Saaremaa Ooperipäevadel omanimelisel ooperigalal esinedes. Sel aastal aitab ta kunstilise juhina lavale tuua peredele mõeldud lühiversiooni Mozarti „Võluflöödist“. Samuti on ta aktiivne eestkõneleja Kuressaarde esindusliku kontserdisaali Kahni keskuse loomisel.

Foto Valmar Voolaid

 
elutööpreemia


Elutööpreemia pälvis Olavi Pesti pikaaegse ja kõrgetasemelise töö eest Saaremaa kultuuriloo uurimisel.

Alates 1974. aastast on Olavi Pesti töötanud Saaremaa muuseumis ja juhtinud muuseumi teadustööd. Ta  on sündinud Tallinnas, kuid kogu tema töö ja looming ning avaldatud artiklid ja raamatud on valminud Saaremaal ning suures osas ka seotud Saaremaaga. Teda paeluvate teemade skaala on lai, kuid põhjalikumalt on ta tegelenud haridus- ja kultuuriloo ning muinsuskaitse küsimustega. Tema eriliseks kireks on Saaremaa personaalia – alates F. G. von Bellingshausenist, L. Kahnist ja J. Aavikust kuni lihtsate saarlasteni välja. Keelelist täpsust ja sõnaosavust kõrgelt hindavana on ta koostanud ja toimetanud üle 30 raamatu. Tal on olnud oluline roll ka kõigi hetkel Kuressaare linnuses eksponeeritavate Saaremaa ajaloo püsinäituste valmimise juures.

Foto Valmar Voolaid

aastapreemia

Pilvi Karu muusikamaastiku rikastamise eest autorialbumiga "Padrikus"

Pilvi Karu on tuntud kui kõrgetasemeline Saaremaal noorte laulusolistide ja ansamblite juhendaja. Möödunud aastal tegi aastaid juhendajana tuntud muusikahing sammu väljapoole oma mugavusruumi ja esitles oma autoriplaati „Padrikus“. Tunnustust ei vääri mitte ainult see loominguline samm vaid ka selle plaadi kunstiliselt kõrge tase.

 

Maria Faust laiahaardelise muusikalise tegevuse ja Saaremaa rütmi- ja improvisatsioonilaagrisse panustamise eest

Maria Faust on vabakutseline saksofonist, helilooja ja arranžeerija, kelle loomingut on tunnustatud nii Eestis kui Taanis. Tema looming on just viimase viie aasta jooksul saanud tuule tiibadesse, elavdanud Saaremaa muusikaelu ning tutvustanud Saaremaad paljudes maailma metropolides. Lisaks mahukatele rahvusvahelistele muusikaprojektidele ja kontsertide andmisele on Kuressaarest pärit Maria Faust panustanud juba 12 aastat Saaremaa rütmi- ja improvisatsioonilaagris noormuusikute muusikalise ande arendamisse.

 

Õie Pärtel väljapaistva loomingulise tegevuse ja pedagoogilise töö eest

Õie Pärtel on Saare maakonna pärimusmuusika propageerija ja järjepidevuse hoidja. Ta on jaganud lauluharidust ja pillimänguoskust sadadele saarlastele mudilastest memmedeni. Ta on kõikide maakondlike rahvamuusikapäevade kunstiline juht, orkestri dirigent, pillimängijate õpetaja ning innustaja. Ta juhendab mitut kandleansamblit ja korraldab aastaid Vassili Sepale pühendatud Orissaare Kandlepäevi, Jööri kandleööd „Jööri öös on kandleid“.

 

Eeva Mägi hingeminevate dokumentaalfilmide eest, mis peegeldavad Saaremaad mõtlemapanevate nurkade alt

Saaremaalt pärit Eeva Mägi on väga isikupärase käekirjaga hingeminevate tõsielufilmide autor, kes dokumentaalide kõrval on nüüd kätt proovimas ka mängufilmide tegemisel. Tema üles võetud dokumentaalfilmid „Lembri Uudu“ ja „Süda Sõrve sääres“ peegeldavad Saaremaad mõtlemapanevate nurkade alt, mis on toonud teostele ka rahvusvahelise tunnustuse. Eelmisel aastal linastunud lühifilmidele „Kolmapäev“ ja „Maakohus“ on tulemas lisa mitme uue filmiprojekti näol, mille hulgas on ka täispikk mängufilm „Libahunt“.

 

Martti Nõu digipädevuse arendamise eest õpetamise ja kultuuri jagamise eesmärgil uudsetes oludes

Martti Nõu on kohalikus muusikaelus silmapaistev oma mitmekülgse tegevusega. Ta on hinnatud instrumentalist ja valdab mitmeid pille ja teadmisi helitehnikast, olnud toonmeister plaatide salvestamisel ning pillide partiide sissemängimisel. Eelmisel suvel oli ta kaastegev Maasilinna lustimängus „Kena keik“ muusikalise juhina. Martti Nõu on Orissaare muusikakoolile loonud tugeva digiplatvormi, mis on lapsevanematele andnud võimaluse laste esitusi kuulata veebi vahendusel ja koostanud abijuhendeid nii õpetajatele kui lapsevanematele, kuidas uudsete tehniliste lahendustega toime tulla.

 

Kadri ja Juhan Kanemägi ainulaadse ja omanäolise tantsuetenduse „Mo käes“ loomise ja lavale toomise eest

Kadri ja Juhan Kanemägi poolt juhendatav tantsukollektiiv Lips tõi möödunud suvel lavale oma esimese täispika tantsuetenduse „Mo käes“. Tantsuetenduse näol on tegemist tunnustust vääriva etteastega. Ühelt poolt on tegemist fantastilise näitega interdistsiplinaarsest loomingust, kus kasutati eesti rahvapärimuses olevaid vanasõnu ning tõlgendati neid läbi tantsu ja liikumise. Teisalt on kogu selle etenduse käivitavaks jõuks just Kadri ja Juhan Kanemägi pikaaegne töö kõrgtasemel tantsujuhendajatena ning nende kirg tantsimise vastu, mis innustab ja tõmbab kaasa nii publikut, kui ka tantsijaid.

 

Ken Torn ja Kauri Pannas eduka spordiaasta eest

Saarlastest autorallimeeskond Ken Torn ja Kauri Pannas on andnud positiivset mõju meie elanikkonna sportimisele, nende edu suurvõistlustel hoiab Eesti spordi maailmakaardil ning toob Eesti riigile tuntust. Tänu oma headele tulemustele valiti nad Eesti Olümpiakomitee poolt Team Estoniasse 2022. Juba teist aastat järjest kuulub neile autoralli ERC Junior sarja klassi Euroopa meistritiitel. Peale selle veel Saaremaa Rally 2021 üldarvestuse II koht ja oma R5 klassi arvestuses I koht. Rallipaari on kahel korral tunnustatud Saare maakonna aasta võistkonna tiitliga. Preemia Ken Tornile ja Kauri Pannasele anti üle aastalõpus toimunud Saaremaa Spordiliidu tänuüritusel.

 

Preemiasündmust saab järele vaadata siit

Ivika L.Nuut/Meie Maa

Galerii/ Meie Maa

Raul Vinni/Saarte Hääl