Eesti Rahva Muuseumi direktoriks valiti Kertu Saks

Konkursikomisjon tegi kultuuriminister Anneli Otile ettepaneku sõlmida Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktori tööleping viieks aastaks Kertu Saksaga, kes seni töötab Eesti Kultuurkapitali juhatajana.  


Uus muuseumijuht näeb oma esimese ülesandena muuseumi põhitegevuste plaanide ülevaatamist ning keskendumist muuseumi tervisekriisi järgsele täielikule taaskäivitusele. Samuti peab Saks tähtsaks koostööd kultuuripealinn Tartu 2024 meeskonnaga.


„Mul on hea meel tõdeda, et muuseumijuhi kohale oli tugev konkurss. Kertu Saksa nägemus ERM-ist oli terviklik, kus oli heas tasakaalus olemasolevate väärtuste ja tugevuste hoidmine. Samas tõi ta välja rõhuasetusi ja uusi mõtteid, kuidas muuseumitööd edasi viia,“ kommenteeris konkursikomisjoni juhtinud Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits. „Kertu Saks asub ametisse keerulisel ajal, mil koroonaviiruse kriis on kultuurivaldkonda tugevalt mõjutanud ja muuseumide normaalne tegevus, sealhulgas pikemate plaanide tegemine on olnud häiritud. Soovin talle jõudu ja edu uuel vastutusrikkal ametikohal,“ lisas Sits.

 

Seni Eesti Kultuurkapitali juhi kohal töötav Saks alustab muuseumijuhina tööd 13. detsembrist 2021.

 

„ERM-i juhina tööd alustada on suur au ja ma tajun vastutust, mis selle väärika institutsiooni juhtimisega kaasneb. Saan seda tööd tehes naasta valdkonna juurde, mida hästi tunnen. Hing on igatsenud tagasi muuseumide ja külastuskeskuste valdkonda, mille arendamine oli minu töö ligi 20 aastat Energia Avastuskeskust juhtides. ERM-i direktoriks ajendas mind kandideerima ka sügav isiklik huvi kultuuriloo, eriti just kodukultuuri vastu, mida olen uurinud. Kultuurkapitalist võtan kaasa väga laia spektriga kultuuriinstitutsiooni juhtimise kogemuse. Loodan nagu me kõik tervisekriisi peatset lõppu ja annan endast parima, et ERM-i kriisijärgne käivitus oleks edukas,“ ütles Kertu Saks.

 

Kertu Saks on sündinud 6. mail 1971. Ta on ajakirjandusloolane ja teaduse populariseerija. 2011. aastal kaitses Saks Tartu Ülikoolis doktoritöö „Eesti ajalehtede toimetamiskultuuri ja -praktika kujunemine 1988–2005“ ning on olnud külalislektor mitmetes ülikoolides.

 

Saks on kirjutanud artikleid nii ajakirjanduse, teaduse populariseerimise kui hariduse teemadel. Ta on kirjutanud elu- ja kultuuriloolisi ning aimeraamatuid ning koostanud mitmeid populaarteaduslikke ja kultuuriloolisi näituseid. Saks on Eesti Euroopa Liikumise asutajaliige, Eesti Rahva Muusemi Sõprade Seltsi ja Eesti Akadeemilise Ajakirjandusseltsi liige ning olnud ka pressinõukogu koosseisus.

 

Kertu Saks on olnud Eesti Kultuurkapitali juhataja alates 2016. aasta novembrist. Varem on ta juhtinud SA Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskust ning Energia Avastuskeskust. Ta on ka SA Tallinna Teletorni nõukogu liige. Lisaks on tal töökogemus Euroopa Liidu ja muude rahvusvaheliste toetusprogrammide koordineerimisel Sotsiaalministeeriumis ja Tööturuametis.

 

Muuseumidirektori konkursikomisjoni kuulusid Kultuuriministeeriumi kantsler ja komisjoni juht Tarvi Sits, Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie, Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht Mirjam Rääbis, Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must, Tartu Ülikooli muuseumi direktor (lapsehoolduspuhkusel) ja Muuseuminõukogu aseesimees Mariann Raisma, SA Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator ning Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi koosseisuväline lektor Annela Laaneots, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi kultuuriajaloo professor Marek Tamm ning SA Eesti Meremuuseum nõukogu liige ja ettevõtja Heiti Hääl.


Samal teemal:

ERM-i näitused ja teadustöö on jäänud veidi muude sündmuste varju


Foto Kristi Heil