Baltimaade kultuurkapitalide ühisavaldus Venemaa sõja vastu Ukrainas

Meie, Eesti Kultuurkapital, Läti Riiklik Kultuurkapital ja Leedu Kultuurinõukogu mõistame teravalt hukka Venemaa sõja suveräänse Ukraina riigi ja rahva vastu. See vapper riik võitleb täna meie kõigi eest, vabaduse ja demokraatia eest, see võitlus ulatub kaugele üle Ukraina piiride ning mis on just see, mille vastu on Putini režiim. Ukraina võitleb meie kõigi eest ja me ei tohi jääda vaikides kõrvalseisjaks ega erapooletuks, Ukraina väärib meie täielikku toetust.

 

Seetõttu deklareerivad kõigi kolme Balti riigi kultuurkapitalid, et me ei tunnista mitte mingil tingimusel Venemaa jõhkrat jõupoliitikat ega ka Venemaa Föderatsiooni, end kultuuri kaudu kehtestavat pehme jõu poliitikat selle kõige laiemas tähenduses. Kõik kolm kultuurkapitali on peatanud kultuurisuhted Venemaa Föderatsiooniga. Me ei toeta enam projekte, mis on, seotud Putini režiimiga ja Venemaa kapitalile lojaalsete kultuuritegelastega, me ei võta vastu Venemaalt selliseid esinejaid ja artiste ega saada sinna omasid. Ainult Venemaa täielik isoleerimine, sealhulgas suhete katkestamine kultuuri ja kultuuritegelastega, on ainus mittesõjaline viis sundida Putinit ja tema käsilasi loobuma Ukraina vallutamise plaanist.

 

Meie, allakirjutanud teatame, et sama põhimõte kehtib ka Balti Kultuurifondis, mis on Balti riikide ühine kultuurikoostöö programm ja mida juhivad meie riikide kultuurkapitalid – ei rahastata Venemaaga seotud projekte, ei tolereerita koostööd kunstnike ja organisatsioonidega seni, kuni nad toetavad avalikult Putini režiimi ning selle kuriteod maha vaikivad või avalikult sellele vastu ei astu.


Toetame Ukrainat!

 

Ühisavalduse allkirjastasid:

Margus Allikmaa, Eesti Kultuurkapitali juhataja

Zane Kreicberga, Läti Riikliku Kultuurkapitali Fondi esimees

Asta Pakarklytė, Leedu Kultuurinõukogu esimees