Aastapreemiad

Igal aastal tunnustab Harjumaa ekspertgrupp kultuuritegevuse ja spordielu arendamise eest  aastapreemiatega maakonnas tegutsevaid tublisid kultuuri- ja spordiinimesi, seltse ja organisatsioone. Ekspertgrupp jagab aastapreemiaid Kultuurkapitali ekspertgruppide loomise algusest - 1996. aastast.

Preemia saajad valitakse välja preemiakandidaatide seast, kelle on esitanud eraisikud, seltsid või organisatsioonid. Ka ekspertgrupp teeb algatuse korras omalt poolt ettepanekuid preemiakandidaatide kohta. Preemiasaajate arv ning preemiateks määratava raha suurus lepitakse kokku igal aastal eraldi. 

Ühes rahalise preemiaga antakse kõigile kultuurielu edendajatele tänukirjad. Traditsiooniks on kujunenud peale meeleolukat austamisõhtut suunduda koos premeeritutega ning kutsutud külalisega vaatama mõnd eriti huvitavat või palju kiidetud teatritükki. 

Spordielu edendajatele antakse Harjumaa ekspertgrupi aastapreemiad kätte Harjumaa parimate sportlaste tunnustamise pidulikul galal - parimate sportlaste tunnustamise traditsioon on Harju maakonnas üks vanemaid, mis on alguse saanud juba 1956. aastast. 

Eesti Kultuurkapitali maakondlik kultuuripreemia "Kultuuripärl"

Alates 2006. aastast annab Eesti Kultuurkapital igal aastal välja maakondlikud kultuuripreemiad “Kultuuripärl” /Algne idee pärineb Harjumaalt, kus on Kultuuripärli preemiat välja antud juba 2003. aastast/

Preemia eesmärk on tunnustada ja innustada kõrgvormis kunstide-, rahvakultuuri- ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist maakondades. Igas maakonnas antakse välja üks preemia aastas. Preemia saaja otsustab maakondlik ekspertgrupp. Kui preemia antakse välja koostööpartneritega, otsustab preemia saaja ühiselt moodustatud komisjon.

Preemiasumma suurus võib tulenevalt koostööpartnerite soovist maakonniti erineda. Kultuurkapitali poolt eraldatav preemiasumma on igas maakonnas ühesuurune, selle kinnitab Eesti Kultuurkapitali
nõukogu igal aastal eraldi.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Kultuuripärl“ tunnusmärk, milleks on keraamilne pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. Pärl valmib Asuurkeraamika stuudio (Kärt Seppel) ja AS Disainklaas (Agnes Torm) koostöös.

Harjumaa kultuuripärlid

* Kultuuripärli preemiad on välja antud koostöös Harju Maavalitsuse ja Omavalitsuste Liiduga

Kultuuripärl 2006Jaan Manitski
valla kultuurielu rikastamise ja Viinistu rannaküla kujundamise eest Ida-Harju kultuuri tõmbekeskuseks30 000 krooni
Kultuuripärl 2007Veljo Tormisloominguliste saavutuste ning isikliku panuse eest Kuusalu kultuuriellu40 000 krooni
Kultuuripärl 2008Leelo Tungalisikliku panuse eest Harjumaa kultuuriellu  ning  raamatu “Seltsimees laps ja suured inimesed” eest, mis on saanud inspiratsiooni kirjaniku isakodust Ruilas. Teosel on oluline koht maakonna identiteedi kandjana.40 000 krooni
Kultuuripärl 2009Tõnu Kaljustedirigent, kes asutas Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri; on Grammy auhinna nominent ning pälvinud mitmeid plaadistusauhindu (Diapason d´Or l´Annee 2000, Cannes’i klassikalise muusika auhind ja Edisoni auhind)40 000 krooni
Kultuuripärl 2010Folklooriansambel “Pillipiigad”Eesti rahvamuusika hoidmise ja edendamise eest40 000 krooni
Kultuuripärl 2011Hando Põldmäeorkestrimuusika arendamise eest Harjumaal
2 580 eurot
Kultuuripärl 2012Ilma Adamsonloomingulise tegevuse eest Harjumaal2 590 eurot
Kultuuripärl 2013Maie Ramjalgharrastusteatrite valdkonna arendamise eest2 590 eurot
 Kultuuripärl 2014 Maido Saarviljaka loomingulise tegevuse ja rahvatantsuliikumise arendamise eest  2600 eurot
Varasemalt on Kultuuripärli laureaatideks olnud:
  • 2003 Nukuteater "Kehra Nukk"
  • 2004 Aime Bachovski
  • 2005 Heino-Raimund Ridbeck