Aastapreemiad
Taotluste esitamise periood
21.11.24
–20.02.25
Sihtkapitalide aastapreemiad
Alates 1995. aastast annab Eesti Kultuurkapital välja aastapreemiaid, mis määratakse aasta jooksul enim silma paistnud kultuuri- ja spordivaldkonna tegelastele.
Eesti Kultuurkapitali sihtkapitalide aastapreemiaid
antakse välja arhitektuuri, audiovisuaalse kunsti, helikunsti,
kirjanduse, kehakultuuri ja spordi, kujutava ja rakenduskunsti,
näitekunsti ning rahvakultuuri valdkonnas.
Silmapaistva tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab sihtkapital igal aastal välja ühe valdkondliku peapreemia.
Alates 2016. aastast antakse välja Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiaid, millega tunnustatakse isikut tema pikaajalise väljapaistva
loomingulise või spordialase tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise eest.
Kõik sihtkapitalid annavad igal aastal välja ühe valdkondliku elutööpreemia.
Preemiasummade suurused kinnitatakse igal aastal eraldi.
Kera "Jonnakas" autorid on Risto Tali ja Rait Siska
Ekspertgruppide aastapreemiad
Igal aastal eraldavad ekspertgrupid aastapreemiaid eesmärgiga tunnustada oma
maakonna kultuuri- ja spordivaldkonnas silmapaistnud isikuid ning organisatsioone.
Alates 2006. aastast tunnustab Eesti Kultuurkapital maakondades kõrgvormis kunstide, rahvakultuuri- ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist kultuuripreemiaga “Kultuuripärl”. Preemia on algatatud Eesti Kultuurkapitali nõukogu poolt ja seda rahastatakse ainult Kultuurkapitali vahenditest. Igas maakonnas antakse välja üks preemia aastas (kokku 15 preemiat). Preemia saaja otsustab maakondlik ekspertgrupp. Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile "Kultuuripärl“, milleks on keraamiline pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. Kultuurkapitali poolt eraldatav preemiasumma on igas maakonnas ühesuurune ning selle kinnitab Eesti Kultuurkapitali nõukogu igal aastal eraldi.
Pikaajalise tegevuse ja maakonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab ekspertgrupp igal aastal välja ka kuni kaks maakondlikkuu elutööpreemiat.
Peale selle tunnustab iga ekspertgrupp oma maakonna tublisid kultuuri- ja spordivaldkonnas tegutsevaid inimesi ja organisatsioone erinevate tunnustsupreemiatega. Laureaate tänatakse rahalise preemia ning tänukirjaga.
Preemiaid eraldavad maakondlikud ekspertgrupid esitatud ettepanekute alusel või omal algatusel.